Avrupa Geçmişi

2023

Nisan 2023'te Daiichi Sankyo Avrupa Bölgesi'nin bir parçası olarak Kanada organizasyonumuzu kurduk.

2014

Daiichi Sankyo biyofarmasötik firma olan Ambit Biosciences’ı kendi bünyesine kattı. Almanya’da Münih yakınındaki tesisimiz Pfaffenhofen’da farmasötik geliştirme için, son teknolojinin kullanılacağı, 100 kişinin çalışacağı 5,000 metre karelik bir alana inşaa edilen yeni binanın açılışı yapıldı.

2013

Daiichi Sankyo Amsterdam’da düzenlenen ESC Konferansı’ndaki Hokusai-VTE çalışması sonucunda oral ve tek doz olarak tüketilen, Xa faktörü önleyici bir edoksaban olan 3. Evreyi ortaya çıkardı.

Çok geçmeden şirket ENGAGE AF-TIMI 48 çalışması sonucunda ortaya çıkan atrial fibrisyonlu hastalarda felç önleyici ve sistemsel embolik hastalıkları da engelleyen 3. Küresel evreyi çıkardığını duyurdu.

2011

Japonya’daki büyük deprem ve tsunami felaketinden sonra, Daiichi Sankyo Avrupa birimi Pfaffenhofen tesislerinde aşırı ilaç üretimi yaparak Japonya’daki meslektaşlarına büyük destek verdi.

Şirket bunun yanında “Daiichi Sankyo Çocuklar için Yardım” adını verdikleri sosyal yardım projesini başlattı. Bu proje deprem felaketinden etkilenen Japon çocuklara yardım amacını taşıyordu.

2010

Daiichi Sankyo stratejik olarak büyümeye İrlanda’ya ve Türkiye’ye yeni ofisler açarak devam ediyor. Hatta Türkiye ofisi Avrupa’nın en hızlı büyüyen farmasötik pazarı haline geldi. Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya ve Türkiye’de, şirket Merck Serono’dan aldığı satış temsilcileri ile birlikte saha ekibini büyük oranda arttırdı. Bunun sonucunda Avrupa’da çalışanların sayısı 2007’de 1.700 iken 2010’da 2.500 civarında seyretti.

2009

Aterotrombotik inmeleri önlemek amacıyla bir oral antiplatelet olan Efient pek çok Avrupa ülkesinde piyasaya sürüldü. Bu ilaç tedavisi aktif prasugrel maddesi bulundurur.

2008

Onkoloji ürünleri gamını daha da güçlendirmeyi amaçlayan Daiichi Sankyo Almanya'nın Martınsried kentinde bulunan U3 Pharma biyoteknoloji firmasını satın alır.

Buna ilave olarak Daiichi Sankyo, osteoporoz ilacı olan (ve etken madde olarak raloksifen içeren) Evista®'nın pazarlama haklarını Eli Lilly and Company'den satın alarak ve İstanbul ve Dublin'de yeni bağlı ofisler kurarak Avrupa'da daha fazla büyümenin temellerini atar.

Bunlara ilave olarak, Fransa, Almanya, İrlanda ve Türkiye'de Merch Serono'dan kalifiye personel alınması ile saha personeli sayısı ciddi şekilde arttırılır.

2007

Buna ilave olarak, Almanya'nın Pfaffenhofen kentinde bulunan üretim tesislerine ilave yatırım yapılır ve 2007 yılında en son teknolojiye sahip olan yeni tesislerin eklenir.

2006

Daiichi Sankyo Avrupa 1 Temmuz 2006'da yeni Avrupa merkez ofisi olarak kurulur. İngiltere ve Almanya'daki iş faaliyetleri birleştirilir.

2005

Sankyo ve Daiichi, Daiichi Sankyo Company Limited adıyla yeni, ortak bir holding kurarlar

2002

Sankyo, hipertansiyonun tedavisine yönelik global anlamda stratejik öneme sahip olan bir ürün olan Olmesartan'ı piyasaya sürer. Ürün Avrupa'da Olmetec® ve ABD'de ise Benicar® markası altında satışa sunulur.

Firmanın Avrupa'daki varlığını daha da güçlendirmek amacıyla, Sankyo 2002 yılında Paris merkezli Fornet Laboratuvarlarını satın alır ve Avrupa'nın önde gelen ilaç pazarlarından birisi olan Fransa pazarına giriş yapar.

1997

1997 yılında Luitpold-Werk ismini Sankyo Pharma olarak değiştirir.

1990

Sankyo Luitpold-Werk’i alarak Latin Amerika ve Avrupa’da da varlığını ispatladı.

1985

Sankyo New York ve Almanya’da olmak üzere iki yeni uluslararası şubesini açar. Bu, firmanın yeni geliştirilen ürünler için uluslararası seviyede lisans alabilmesi için gerekli olan deniz aşırı klinik çalışmalar gerçekleştirebilmesini sağlar. Buna ilave olarak, Luitpold Avusturya'da da bir bağlı ofis açar ve bu ofis ile firma Avusturya pazarına da ilk defa girmiş olur.

1981

1981 ile 1986 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz ve İngiltere'de bağlı ofislerin kurulması Luitpold'un uluslararası seviyedeki varlığını arttırmasını sağlamıştır. O dönemde hala kurucu aile tarafından yönetilmekte olan Luitpold'u devralacak bir firma henüz ortaya çıkmamıştır.

1962

1962 ve sonrasında Luitpold-Werk uluslararası alanda varlığını arttırarak Brezilya, İspanya, İsviçre ve İtalya’da ofisler açmaya başladı. Hatta ikinci üretim yeri Fransa’nın Altkirch şehrinde inşa edildi. O zamanlarda bu yer Alsas bölgesindeki en modern tesis idi ve yüksek çevre standartlarından ötürü çok fazla ödüle layık görüldü.

1950

İkinci Dünya Savaşının sonunda, iş faaliyetlerine zorunlu olarak birkaç hafta ara verildi. Ancak birkaç içerisinde, Luitpold-Werk savaş sonrası iş ortamının zorluklarına uyum sağlamıştı. 1950'lerde ve 60'larda, Luitpold Münih'te yeni ofisler ve Pfaffenhofen'de yeni üretim tesisleri açtı.

1943

1943 yılında Münih bombalandı ve Zielstattstrasse üzerindeki tesisler hasar gördü. Buna rağmen iş faaliyetlerine mümkün olduğunca devam edildi ve departmanlar, şehrin farklı yerlerindeki 10 farklı geçici ofise ve laboratuvarlara taşındı. Bu değişimlerin bir sonucu olarak, firma Münih'in 60 km kuzeyinde bulunan Pfaffenhofen'de yeni bir üretim tesisi inşa etmeye karar verdi. 

1942

1942 yılına gelindiğinde, firmanın çalışan sayısı 300'e ulaşmıştı. Ancak hammadde temininde sıkıntı vardı ve ihracat sınırlı seviyedeydi.

1928

Luitpold-Werk faaliyetlerine Münih'te bir ofiste 10 çalışan ile başlamıştır. Firma istikrarlı bir büyüme trendi yakalamış ve 1928 yılında Münih'in Zielstattstrasse bölgesindeki ilk fabrikasının açılışına kadar birkaç kez yer değiştirmiştir. Bu cadde bugün Daiichi Sankyo Avrupa ofisinin de merkezinin binasının bulunduğu caddedir. Fabrikanın açılması ile birlikte o dönemde çalışan sayısı 100'ün üzerine çıkmıştır. Luitpold'un ürün gamı ilk yıllarda temel olarak sindirim enzimi ürünlerinden meydana gelmekteydi ve tüm dünyada yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediliyorlardı.

1910

1920'de Sankyo'ya bilim danışmanı olarak atanan Dr Umetaro Suzuki prinç tanesinde B1 vitamin keşfeden dünyadaki ilk kişidir.
Çalışmaları vitamin teorisinin temelini teşkil eder. B1 vitamin vücutta birden fazla fonksiyonu yerine getirmekte olup özellikle sinir sistemini normal şekilde faaliyet gösterebilmesi için  vazgeçilmez niteliktedir. Sankyo bu vitamin piyasada Orizanin® markası altında satışa sunmaktadır.
Daiichi Sankyo Avrupa'nın kökeni 22 Ocak 1910'da ALmanya'nın Münih kentinde kurulmuş olan bir ilaç firması olan Luitpold-Werk'e dayanmaktadır.

back to top